Pompa ciepła i fotowoltaika, czy warto zainwestować?

Pompa ciepła i fotowoltaika czy to naprawdę jest taki idealny duet?
Dlaczego jest to obecnie najmodniejszy, a zarazem najczęściej wybierany sposób ogrzewania domu, czy warto zainwestować?

Większość inwestycji niesie ze sobą ryzyko, a co, jeśli właśnie teraz możesz zainwestować bez ryzyka i już od pierwszych dni korzystać z tej inwestycji? Czy nadal będziesz stał i przyglądał się innym czy to się sprawdza, czy się opłaca? Zapewne masz wiele rozterek Przeczytaj zapoznaj się z faktami i sam podejmij słuszną decyzję.  

Na początku skupmy się na korzyściach jakie niesie za sobą inwestycja w pompę ciepła zasilaną własną energii wytwarzaną przez instalacje fotowoltaiczną:

  • Sam wytwarzasz prąd i ciepło, a rachunki wynoszą kilka złotych na miesiąc.
  • Wytworzoną energię zużywasz na bieżąc, nie ponosisz strat związanych z oddawaniem nadmiaru prądu do sieci.
  • Zadbasz o środowisko, bo instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła wykorzystują energię odnawialną. A w konsekwencji zadbasz o swoje zdrowie.  
  • Będziesz niezależny od podwyżek cen prądu, gazu, ropy i innych surowców.
  • Inwestycja zwróci się szybciej niż myślisz.
  • Komfort użytkowania – BEZCENNY @

Przypominamy, że nadchodzący rok 2021 przyniesie zmiany dla wszystkich domów w krajach unijnych.

Nowe wytyczne do prawa budowlanego, dla wszystkich domów w krajach unijnych (WT 2021) zgodnie z zakładanymi przez UE będą musiały spełnić wymogi budownictwa energooszczędnego. Sprostanie warunkom, które są restrykcyjne będzie możliwe dzięki zastosowaniu ekologicznych rozwiązań. W perspektywie czasu montaż ekologicznego ogrzewania, kotła gazowego czy pompy może okazać się koniecznością.

Ale co wybrać? Piec gazowy czy pompę ciepła?

Pewne jest, że jedno jaki i drugie rozwiązanie jest zaliczane do ekologicznego i oba pomogą spełnić nowe wymagania prawa budowlanego. Wybierając sposób ogrzewania budynku mieszkalnego czy też budynku komercyjnego kierujemy się przede wszystkim ceną. Chcemy, aby nasze rozwiązanie było maksymalnie ekonomiczne i służyło przez lata. Ekologia niestety dla większość jeszcze nie ma większego znaczenie, choć świadomość ludzi wzrasta.

Przeanalizujmy więc koszty jakie niesie za sobą instalacja pieca gazowego jak i pompy ciepłą. Faktem jest, że sam kocioł gazowy jest tańszy od pompy ciepłą, ale eksploatacja obu urządzeń jest różna i tu na prowadzeni wychodzi pompa ciepła. A co się stanie jak do pompy ciepła dodamy instalacje fotowoltaiczną? Takie połączenie powoduje całkowitą dyskwalifikację kotła gazowego. Ten idealny duet (pompa + PV) wspiera się nawzajem i przyspiesza ogólny zwrot inwestycji. To spory wydatek, ale sprawia, że rachunki za prąd i ogrzewanie wynoszą zaledwie jakieś dwieście złotych rocznie. Stajemy się niezależni od wzrostu cen paliw, jesteśmy na prawdę niezależni. Początkowe duże koszty nie powinny być przeszkodą, ponieważ banki chętnie finansują takie przedsięwzięcia, więc nie ma problemu z uzyskaniem niskooprocentowanego kredytu. Należy pamiętać, że nasze państwo jaki i Unia Europejska również wychodzi nam naprzeciw oferując różnego rodzaju dotację czy też ulgi podatkowe. Nie będziemy straszyć, że program rządowy „Czyste powietrze” kończy się w grudniu 2020 roku, bo tak jest, ale za pewne na jego miejsce będzie wprowadzony inny program wspomagający.  

Niezbędne do zainstalowania i późniejszego użytkowania kotła gazowego jest podłączanie do sieci gazowej, a to wiąże się z kolejnymi kosztami. Nie mając natomiast możliwości przyłączania się do sieci gazowej jesteśmy zmuszeni zakupić lub też wydzierżawić butlę gazową, a to nie są małe koszty. Dodatkowo ogrzewanie gazem uzależnienia nas od światowych cen paliw, które nieustanie rosną. Nie mamy wpływu na politykę światową, ale ona ma bezpośrednie przełożenie na nasze portfele. Sceptycy powiedzą, że nie mamy też wpływy na ilość promieni słonecznych, a jednak słońce nie wystawi nam rachunku. Wniosek pompa ciepła zasilana panelami fotowoltaicznymi to naprawdę IDEALNY DUET i jedyny słuszny wybór.