Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Na rynku fotowoltaicznym możemy się spotkać z dużą liczbą rozwiązań technologicznych używanych w produkcji modułów. 

Dobrze dobrane panele fotowoltaiczne to doskonały sposób na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną oraz ukłon w stronę środowiska naturalnego. Mądrze wybrane panele to również gwarancja efektywności i stabilności pracy, dzięki czemu można liczyć na zwrot inwestycji. 

Panele grubowarstwowe – wyróżniamy w tej generacji panele monokrystaliczne i polikrystaliczne

Najwydajniejszym ogniwem jest model monokrystaliczny. Oparte na monokrysztale krzemu ogniwo, występuje zawsze w kolorze czarnym i charakteryzuje się najwyższym poziomem sprawności oraz długą żywotnością. Najefektywniejsze ogniwa monokrystaliczne mogą przetworzyć ponad 20% energii słonecznej w energię elektryczną.

Tego rodzaju ogniwo najlepiej sprawdzi się na dachu o ograniczonej powierzchni oraz na budynkach pobierających dużą ilość energii elektrycznej. Ponieważ dzięki efektywności zajmują stosunkowo niedużą przestrzeń.  Dodatkową ich zaletą jest wyjątkowa estetyka. Niestety wysoka efektywność wiąże się z wyższą ceną produkcji.

Alternatywnym rozwiązaniem jest panel polikrystaliczny. Zbudowane z polikryształu krzemu, występuje najczęściej w kolorze granatowym. Najnowsze panele polikrystaliczne mogą przekształcić od 16% do 18% energii słonecznej w energię elektryczną. Z tego powodu pozyskanie tej samej ilości energii co z panela monokrystalicznego wymaga instalacji większej ilości ogniw. Oznacza to, że tego rodzaju panele polikrystaliczne sprawdzą się lepiej na dachach z dużą powierzchnią. Warto również, zaznaczyć, że ten rodzaj paneli dobrze przetwarza promienie odbite oraz załamane. Innymi słowy, mogą stabilnie pracować cały rok. Charakteryzuje się niższym kosztem produkcji, ale również troszkę mniejszą efektywnością. Znaczącą zaletą tego typu paneli jest dobry stosunek ceny do ilości pozyskanej energii.

Wszystkie moduły fotowoltaiczne najlepiej działają w niskiej temperaturze. Wraz z jej wzrostem maleje ich sprawność. Dlatego ich moc w bardzo dużym stopniu zależy od nasłonecznienia. Są też bardzo wrażliwe na zacienienie. Warto więc zwrócić uwagę na ogniwa krzemowe wsparte przez technologię HALF CUT, która zmniejsza negatywny wpływ zacienienia części modułu na uzysk energii.  

Z wiekiem sprawność paneli liniowo maleje, jednak producenci gwarantują, że nie obniży się ona bardziej niż o 20% po 25 latach eksploatacji.