Monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej


Monitorowanie energii wytwarzanej przez instalację umożliwia ustalenie naszego zapotrzebowania na energię, a co z tym idzie optymalizację zarządzania energią. Do osiągnięcia maksymalnej wydajności instalacji konieczna jest jej kontrola. Możemy monitorować pracę falownika odczytując wartości na  wyświetlaczu LCD umieszczonym na inwerterze. Takie rozwiązanie jest stosunkowo proste i nie wymaga dodatkowego nakładu finansowego. Jednakże niestety nie jest idealne, ponieważ wymaga fizycznego oraz częstego odczytu właścicieli instalacji, co w dłuższej perspektywie może być uciążliwe.

Istnieją jednak rozwiązania, które nie są tak wymagające. Warto zamontować dodatkowy układ, który umożliwia zdalne przeglądanie danych za pomocą aplikacji mobilnej bądź strony internetowej. Mamy wówczas wgląd do wszystkich najważniejszych parametrów instalacji, ale przede wszystkim wgląd do wytwarzanej przez falownik mocy. Raporty możemy generować w zależności od naszych potrzeb dzienne, miesięczne, roczne. Nadzór nad parametrami pozwala nam nie tylko kontrolować ilość wytwarzanej energii, ale co najważniejsze pozwoli na bardzo szybkie wykrycie ewentualnych awarii instalacji. Informacje są niezwłocznie przesyłane do działu technicznego naszego serwisu, co pozwala na natychmiastowe zlokalizowanie usterki i jeśli to konieczne usunięcie jej. Bez zamontowanego systemu monitoringu właściciel instalacji może się nie zorientować, że instalacja produkuje mniej energii lub nie produkuje jej wcale. 

Chcąc dokładniej analizować nie tylko naszą produkcję ale i zużycie energii należy zainwestować w specjalne urządzenie dedykowane do tej funkcji, a mianowicie inteligentny licznik. Ten dodatkowy licznik mierzyć różne parametry: napięcia, prądy i moce w każdej z faz, częstotliwość, czy przesunięcia fazowe. Dzięki temu za pomocą szczegółowych wykresów umożliwia bardzo dokładną obserwację bilansu energii w budynku. Oznacza to że będziemy w stanie odczytać z dokładnością godzinową ile energii produkuje nasza instalacja fotowoltaiczna, ile energii zużywamy bezpośrednio na nasze własne potrzeby, a ile tej energii oddajemy do sieci oraz ile tej energii musimy następnie z tej sieci odebrać.  Również inteligentny licznik w nocy monitoruje to, co dzieje się z naszą energią. Pozwala to bardzo dokładnie obliczyć stopień zapotrzebowania na energię w naszym gospodarstwie domowym, a także ocenić rentowność z zainstalowania fotowoltaiki.