Fakty i mity o fotowoltaice

Odnawialne źródła energii to przyszłość dla nas, dla naszych przyszłych pokoleń. Mimo iż jest to ostatnio bardzo popularny trend wśród odpowiedzialnych ludzi, a coraz więcej osób jest zainteresowanych instalacją fotowoltaiczną, to wciąż krąży wiele nieprawdziwych tez. Które z nich to prawda, a które są nieprawdziwe?

Fakt: Można później wykorzystać nadmiar energii.

To oczywiście prawda, Twoja instalacja przesłała nadwyżkę do sieci publicznej, a Ty możesz ją odebrać w ciągu roku. Jest to różnica między prądem zużytym, a wprowadzonym do sieci określana jest bilansowaniem energii. Energię wyprodukowaną w czerwcu możesz odebrać w lutym kolejnego roku.

Fakt: Instalacja jest bezobsługowa.

To prawda jest praktycznie samowystarczalna z uwagi na to, że nie zawierają elementów ruchomych. Czyszczenie paneli jest zalecane przynajmniej raz do roku. Nie mniej jednak nie jest to praktykowane ponieważ są one obmywane przez opady deszczu. Wydajność paneli ze względu na zabrudzenia może spaść maksymalnie do 5% .

Mit: Zbyt mała ilość słonecznych dni w Polsce.

Przy montażu instalacji należy pamiętać o odpowiednim kącie nachylenia paneli fotowoltaicznych, które wynoszą 35° na południe, a na wschód czy zachód to 45°, co zmniejsza wydajność całego systemu tylko o 5%, a odchylenie 90° zmniejsza wydajność całego systemu w stosunku do optymalnego ustawienia zaledwie o około 10%. Mapa nasłonecznienia Polski wskazuje na nasłonecznienie naszego kraju w wysokości ponad 1000 kWh/m2.

Mit: Instalacja nie wytwarza energii w pochmurne dni.

Prawdą jest że zimą mamy mniej słonecznych i bezchmurnych dni, jednak instalacja nadal wytwarza energię. W rozliczeniu rocznym w Polsce jest pod dostatkiem dni słonecznym, aby instalcja był opłacana.

Mit: Instalacja jest bardzo kosztowna.

Panele słoneczne należy traktować jak najlepszą inwestycję w przyszłość na każdą kieszeń. Pamiętajmy o dofinansowaniu jaki i o uldze podatkowej, a także o stałych podwyżkach cen za energię elektryczną, które nie będą nas już dotyczyły. Natomiast koszty pozyskiwania energii słonecznej stale spadają ze względu na większej liczby producentów paneli słonecznych oraz popytu na ekologiczne rozwiązania.